Bezpieczeństwo

Nie daj się nabrać Sposób „na BLIKa” lub raczej „na znajomego z Facebooka”

A A A

Oszustwo na kod Blika. Nie daj się nabrać Sposób „na BLIKa” lub raczej „na znajomego z Facebooka”.

 

Uwaga na oszustwa,  tym razem narażeni na atak są użytkownicy serwisu Facebook, którzy za pośrednictwem Messengera mogą otrzymywać prośby o przelew Blik od osób, które podają się za ich znajomych.

Mechanizm działania wspomnianego oszustwa jest prosty. Oszust, podający się za naszego znajomego - przesyła nam prośbę o pożyczenie pieniędzy. Prośbie często towarzyszy tło sytuacyjne - np. domniemany znajomy stoi właśnie przy kasie w sklepie i zapomniał gotówki, a akurat terminal płatniczy obsługuje kody Blik. Niestety to wcale nie musi być nasz znajomy i wcale nie musi stać w sklepowej kolejce - może czekać na podanie kodu Blik przed bankomatem, który umożliwia wypłatę gotówki z konta bez użycia karty debetowej. Wpisując podany kod, może opróżnić nasze konto osobiste z przechowywanych tam środków.

Przykład takiej wiadomości:

źródło: lubuska.policja.gov.pl

Prosimy o zachowanie ostrożności w takich przypadkach radzimy dokonanie trzech czynności, które zwiększą nasze bezpieczeństwo przed takimi atakami. Mianowicie:

  1. zadzwoń do osoby, która wysyła do Ciebie wiadomość, i potwierdź jej prośbę, nim zdecydujesz się zrobić przelew Blikiem,
  2. korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelnienia logowania do kont na Facebooku i innych serwisach społecznościowych,
  3. nie podawaj nikomu danych do logowania do swoich serwisów społecznościowych, żeby uniknąć przejęcia twojego profilu przez niepowołane osoby.
Polub naszą stronę!
Z jakich usług najczęściej korzystasz w naszym Banku?