Aktualność

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – wspomnienie o Janie Pawle II

18.05.2020

A A A

18 maja 1920 roku, godzina 17:30, Wadowice,  na świat przychodzi mały człowiek – Karol Wojtyła . Czy ktokolwiek spodziewał się, że ten mały narodzony człowiek zmieni tak bardzo oblicze naszej ziemi? Zmieni postawy, sposób patrzenia na życie, świat, duchowość i sposób patrzenia na drugiego człowieka milionów ludzi, stanie się dla milionów ludzi różnych narodowości, poglądów i wiar wzorem do naśladowania?

W dniu jego 100. rocznicy może warto zatrzymać  się na moment i w krótkiej refleksji pomyśleć jakich dzieł dokonaliśmy w swoim życiu, a jakich jeszcze możemy dokonać? Co możemy zmienić już dzisiaj, a co w najbliższej czy też dalszej przyszłości?

 

Jan Paweł II powiedział - „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – wspomnienie o papieżu Polaku.

 

Pod takim hasłem chcielibyśmy zorganizować kolejną wystawę w naszym Patio znajdującym się w Oddziale w Koronowie. Niestety, obostrzenia związane z pandemią koronawirusa uniemożliwiły nam taki sposób uczczenia 100. rocznicy narodzin Jana Pawła II, jednak daje nam to szanse na powiększenie naszej kolekcji o Państwa wspomnienia, zdjęcia, pamiątki...

 

Jeżeli chciałbyś dołożyć cegiełkę do naszej wystawy:

  • wyślij zdjęcia, wspomnienia itp. na adres marketing@bskoronowo.com.pl,
  • wyślij eksponaty pocztą na adres Bank Spółdzielczy w Koronowie, Plac Zwycięstwa 12, 86-010 Koronowo.

 

Prosimy o niedostarczanie eksponatów do naszych placówek - zalecamy #zostanwdomu.

Wspomnienie Prezes Zarządu Alicji Huczyńskiej

Papież Jan Paweł II przez ponad 26 lat pontyfikatu ogłosił czternaście encyklik. Encyklika to pismo w formie listu papieża do biskupów i wiernych całego świata. Porusza najistotniejsze problemy z zakresu doktryny wiary, organizacji Kościoła, życia chrześcijańskiego, kultu oraz w kwestiach społecznych. Początkami sięga czasów apostolskich, gdy Piotr, Paweł, Jakub czy Jan kierowali listy do poszczególnych Kościołów lokalnych.

 Jedną z nich jest -"Laborem exercens" ("O pracy ludzkiej") - w dokumencie z września 1981 r. zawarta jest analiza problematyki pracy ludzkiej we współczesnym świecie. Papież przedstawia ideę pierwszeństwa osoby ludzkiej wobec rzeczy i samej pracy, która - według Jana Pawła II - winna być środkiem utrzymania i pomnażania dobrobytu kraju oraz samorealizacji człowieka.

Ze swojej strony proponuję fragment  z V rozdziału „Elementy Duchowości Pracy – Praca jako uczestnictwo w dziele Stwórcy”:

Trzeba przeto, ażeby owa chrześcijańska duchowość pracy była powszechnym udziałem wszystkich. Trzeba, aby zwłaszcza w dzisiejszej epoce duchowość pracy wykazywała tę dojrzałość, jakiej domagają się napięcia i niepokoje myśli i serc: „(...) chrześcijanie nie sądzą, jakoby dzieła zrodzone przez pomysłowość i sprawność ludzi przeciwstawiały się potędze Boga, a stworzenie rozumne stawało się jakby współzawodnikiem Stwórcy; przeciwnie, są oni przekonani, że zwycięstwa rodzaju ludzkiego są oznaką wielkości Boga i owocem niewypowiedzianego Jego planu. Im zaś bardziej potęga ludzi rośnie, tym szerzej sięga odpowiedzialność zarówno jednostek, jak i społeczeństw (...) nauka chrześcijańska nie odwraca człowieka od budowania świata i nie zachęca go do zaniedbywania dobra bliźnich, lecz raczej silniej wiąże go obowiązkiem wypełniania tych rzeczy”

Polub naszą stronę!
news
Z jakich usług najczęściej korzystasz w naszym Banku?